post

Dažādas kapes un to priekšrocības

Pateicoties attīstītajām tehnoloģijām, ir pieejamas dažādu funkciju zobu kapes, lai katra pacienta ortodontiskās problēmas atrisināšanai atrastu piemērotākās. Tās ir neuzkrītošas, jo, lielākoties ir caurspīdīgas  Apskatīsim dažus klīnikas piedāvātos kapju veidus.

Kapju veidi un pielietojums

Dr. Katkevičas zobārstniecība piedāvā ‘’Ordoline’’ kapes, kuru funkcionalitātes galvenais mērķis darbojas līdzīgi kā breketēm. Pēc katra pacienta mutes un žokļa anatomijas tiek izgatavots un izrakstīts noteikts kapju skaits, kas ir jāmaina reizi divās nedēļās, dienā tās lietojot pēc iespējas ilgāk, ieteicams 22 stundas. Izejot visu kursu, gala mērķis ir uzlabots sakodiens un zobu novietojums. Kapes neapgrūtina runāšanu, ir gandrīz neredzamas un salīdzinoši ērtas.

Retensijas kapi izmanto, lai pabeigtais ārstēšanas rezultāts, piemēram, pēc brekešu lietošanas, saglabātos un veiktu fiksāciju nepieciešamajā vietā. Retensijas kape arī ir neredzama un nerada diskomfortu, jo to lieto nakts laikā.

Cilvēkiem, kas miegā saskaras ar bruksismu, ir ieteicams lietot nakts kapi. Bruksisms ir nekontrolēta žokļa kustināšana, kuras dēļ augšžokļa un apakšžokļa zobi savstarpēji beržas, izraisot zobu nodilumu, plaisas vai pat protēžu lūzumu. Nakts kape atvieglos spiedienu žoklī un muskuļos. Pēc individuālas izgatavošanas tās būs radītas tieši jūsu zobiem, tomēr kamēr pie tām pierod, sākums var būt mazliet nepatīkams.

Daudzi sporta veidi vairs nav iedomājami bez sporta kapēm. Tas ir lielisks veids kā pasargāt žokli un zobus reaktīvu un asu sporta veidu piekritējiem. To iegūšana prasīs tikai 2 zobārsta apmeklējumus. Pirmajā tiks paņemts augšžokļa nospiedums, bet otrajā pacients jau var ierasties klīnikā, lai saņemtu sev personalizēto kapi.

Ir pieejama arī zobu pozicionēšanas kape, to mēdz dēvēt arī par ķirurķisko gidu,ko izmanto tad, kad operācijas laikā pacientam tiek ievietoti implanti. Šī kape palīdz zobārstam pēc iespējas veiksmīgāk un precīzāk izplānot implanta novietojumu un ievietot zobu implantus.

Šie ir pāris mūsdienās izmantotāko kapju veidi. Ja kādreiz esi aizdomājies sākt izmantot zobu kapes, tad par šiem un vēl citiem veidiem sīkāku informāciju var iegūt https://diennaktszobarstnieciba.lv/. Zobu kapes ir moderns un neitrāls zobu un žokļa stāvokļa uzlabošanas veids.

post

Īstā laulības gredzena atrašana

Gatavojoties laulībām, cita starpā ir jādomā arī par laulības gredzena izvēli. Kādi ir galvenie kritēriji, ko vajadzētu ņemt vērā?

Laulību gredzena kvalitāte

Daudzi juvelieri, tostarp arī mēs, atgādina, ka viens no būtiskākajiem laulību gredzenu kvalitātes un izturības rādītājiem ir svars – gredzenam ir jāsver kā minimums trīs gramus, jo pretējā gadījumā vieglāks gredzens nebūs izturīgs pret deformācijām, jo būs pārāk šaurs un plāns. Un vēl kāda funkcionāla lieta, kas būtiski var ietekmēt kvalitāti, dārgakmeņi. Ja gredzenu plānots nēsāt ikdienā, rūpīgi jāizvērtē, vai gredzenā esošie dārgakmeņi neķersies, vai tie būs ideāli nostiprināti un daudzu gadu garumā, visdažādākajos apstākļos stabili paliks savā vietā, nezaudējot labo izskatu.

Gredzena izmērs

Gredzena izmērs ir atkarīgs no pirksta apkārtmēra. Lai gredzens netraucētu ikdienas gaitās, tā izmēram jābūt maksimāli precīzam – tā, lai nemaz nejūtat, ka pirkstā ir gredzens – lai tas nespiež un nekrīt nost. Visprecīzāk izmēru noteikt palīdzēs veikala pārdevējs vai juvelieris.

Nav obligāti gredzeniem jābūt vienādiem

Dažkārt laulātajiem ir grūti izvēlēties gredzenu, jo nesakrīt sajūta par to, kāds gredzens būtu piemērotākais. Piemēram, topošā sieva vēlas gredzenu ar dārgakmeņiem, bet vīrs ir kategoriski pret. Varam nomierināt. Gredzeniem nav obligāti jābūt vienādiem. Iespējams, var vienoties par kādu vienojošo elementu, taču pat tas nav obligāti. Laulībā taču arī paši laulātie saglabā savu individuālo gaumi un raksturu. Tāpat arī nekur nav noteikts, ka gredzenam noteikti jābūt askētiskas stīpiņas formā – tā ir klasika, bet pilnīgi noteikti katrs pāris var likt lietā savas idejas un radošumu, izvēloties tieši sev raksturīga stila gredzenus.

Laulību gredzenu jāpērk laikus!

Reizēm, gatavojoties laulībām, var šķist, ka gredzena iegāde nav steidzamākais darbs, jo jebkurā brīdī taču var ieskriet veikalā un iegādāties. Tas ir nepareizi. Patiesībā šim jābūt vienam no laicīgākajiem un steidzamākajiem darbiem, jo laulību gredzena izvēle ļoti reti notiek ātri. Protams, ir vienkāršāk, ja pāris izvēlas iegādāties gredzenus no standarta piedāvājuma juvelieru veikalā, bet pavisam citādi ir, ja ir kādas specifiskas prasības izmēra vai stila ziņā, kā arī, ja nepieciešams gravējums. Pirms iegādes vēlams piemērīt dažādus variantus, jo katrs gredzens katram cilvēkam izskatīsies nedaudz atšķirīgi. Ir jāmeklē īstais.

post

Kā grāmatvedības pakalpojumi var Tev palīdzēt

Bez grāmatvedības nevar iztikt neviens, pat vismazākais uzņēmums, jo jebkurš uzņēmums pelna naudu, tās plūsma ir jāatspoguļo deklarācijās un pārskatos valstī noteiktajā kārtībā. Ir trīs veidi, kādos uzņēmums var kārtot grāmatvedību: pašu spēkiem, pieņemot darbā iekšējo grāmatvedi vai piesaistot ārpakalpojumu sniedzēju.

Pašu spēkiem

Nelielos uzņēmumos grāmatvedību var kārtot pats uzņēmuma vadītājs, ja viņam ir atbilstošas zināšanas un prasmes. Parasti gan iesakām katru darbu uzticēt veikt konkrētās jomas speciālistiem, jo tas būs ātrāk un efektīvāk. Lai paša spēkiem kārtotu grāmatvedību, būs nemitīgi jāseko līdzi visiem ieņēmumiem un izdevumiem, jāiesniedz atbilstošās atskaites Valsts ieņēmumu dienestā un jāveic daudzi citi ikdienas rutīnas darbi. Ja uzņēmuma vadītājs ir mācījies grāmatvedību, tas grūtības nesagādās, taču, ja šādu iemaņu nav, viss kļūst sarežģītāk. Būtiskākais ieguvums šāda risinājuma gadījumā ir vienkārši saprotams – ja darba apjoms ir patiešām mazs, šis noteikti ir ekonomiski izdevīgākais risinājums.

Iekšējais grāmatvedis

Cits variants, kā uzņēmumā nodrošināt grāmatvedības kārtošanu, ir iekšējā grāmatveža algošana. Tas nozīmē, ka ikdienā jūsu komandu papildinās un birojā vai attālināti strādās pašiem savs grāmatvedis, kurš ikdienā būs pieejams gan konsultācijām, gan veiks visus nepieciešamos grāmatvedības darbus. Tieši tas ir iekšējā grāmatveža lielākais pluss – uzņēmumā būs cilvēks, kurš pilnībā iesaistās ikdienas darbā, līdz ar to pārzina ne tikai grāmatvedības, bet arī dažādus ikdienas jautājumus. Šobrīd arī grāmatveži, līdzīgi kā citu profesiju pārstāvji, ir pielāgojušies arī attālinātā darba izaicinājumiem – gatavi strādāt arī no mājām, šādos gadījumos gan īpaši jāpiedomā par datu drošības jautājumiem.

Ārpakalpojuma grāmatvedis

Trešais iespējamais risinājums ir ārpakalpojuma grāmatvedības pakalpojumu izmantošana, kas nozīmē, ka uzņēmums algo grāmatvedības kompāniju, kura kārto (saskaņā ar vienošanos) noteiktas grāmatvedības lietas, noņemot rūpes no vadības pleciem. Šis ir lielisks risinājums gan mazā un vidējā uzņēmumā, kuram nav izdevīgi algot štata darbinieku, gan arī lielā uzņēmumā, kur noteiktu darbu daļu iespējams novirzīt ārpakalpojuma sniedzējam. Ārpakalpojumu sniedzēju priekšrocība ir gan iespēja ietaupīt uzņēmuma resursus (nebūs jāveido darba vieta birojā), gan sadarbība ar profesionāļiem, kuri ikdienā saskaras ar daudzveidīgiem jautājumiem un zina risinājumus arī specifiskām situācijām.

post

Populārākie jautājumi par krūšu implantiem

Krūšu palielināšana ir viena jo mūsdienu populārākajām plastiskajām operācijām. Pēc statistikas datiem katru gadu ASV to veic vairāki desmiti tūkstoši sieviešu. Daudzas sievietes labprāt to veiktu, taču tām rodas dažādi jautājumi. Dažus no tiem mēs apkopojām un atradām atbildes.

Šoreiz mums palīdzēja Dr. Zaržecka un Dr. Krūmiņa plastiskās ķirurģijas klīnika.

No kāda vecuma drīkst veikt krūšu palielināšanu?

Krūšu palielināšanu drīkst veikt jebkādā vecumā. Taču vairumu valstu (tai skaitā Latvijas) likumdošana paredz, ka krūšu palielināšanu un citas plastiskās operācijas drīkst veikt tikai no 18 gadu vecuma jeb pēc pilngadības iestāšanās.

Vai krūšu implanti ir droši?

Jā, krūšu implanti ir pilnībā droši. Tie neapgrūtina sievietes fertilitāti vai spējas iznēsāt bērnu un barot to ar krūti. Implanti tiek ievietoti zem krūts muskuļa, neskarot piena dziedzerus vai citus svarīgus orgānus. Ar krūšu implantiem ir pilnīgi droši sportot, sauļoties, iet pirtī, kā arī pārvietoties ar lidmašīnu. Visi stāsti par pārplīsušiem un iztecējušiem implantiem ir tikai mīts un tiem nav nekāda zinātniska pamatojuma.

Vai operācija ir sarežģīta?

Šis arī ir populārs jautājumus, jo sievietes bieži vien biedē tieši sāpes vai grūta atlabšana. Operācija tiek veikta zem pilnas narkozes. Tas nozīmē, ka sieviete guļ un neizjūt nekāda veida diskomfortu. Pati operācija arī nav sarežģīta. Ķirurgs veic nelielus griezumus, caur kuriem ievieto implantus. Tas brūce tiek sašūta. Pēc operācijas vairums klīniku iesaka uz 24 stundām palikt stacionārā mediķu uzraudzībā, bet uzreiz pēc tā sieviete var doties mājās un turpināt savu ierasto dzīvi. Protams, ar nelielu piesardzību (kā jau pēc jebkuras operācijas).

post

Kā tikt pie skaista smaida?

Mēs katrs gribētu, lai mūsu smaids ir tikpat skaists kā Holivudas zvaigznēm. Žilbinoši balti un veselīgi zobi ir daudz cilvēku sapnis. Ne katrs mācēs atbildēt, kā šādu rezultātu var panākt. Risinājums ir pavisam vienkāršs – pareiza zobu kopšana. Kā ikdienā kopt zobus un kādas procedūras jāapmeklē, lai zobi izskatās nevainojami?

Pareiza zobu higiēna 

Lai zobi vienmēr ir skaisti un nerastos dažādas mutes dobuma saslimšanas, tie ir pienācīgi jākopj. Dienas laikā zobi jātīra vismaz divas reizes dienā – pirms un pēc miega. Šim procesam būtu jānotiek vismaz 3 minūtes. Rūpīgi jāiztīra visas zobu spraugas un noteikti nevajadzētu aizmirst arī par mēles un vaigu virsmu tīrīšanu. Pēc zobu tīrīšanas noteikti vajadzētu izmantot arī zobu diegu un mutes skalojamo līdzekli. Tie palīdz nogalināt atlikušās baktērijas un citus mikroorganismus.

Zobārsta kabineta apmeklēšana 

Lai savlaicīgi pamanītu un novērstu jebkāda veida mutes dobuma slimības, svarīgi vismaz reizi sešos mēnešos veikt profilaktisku zobārstniecības vizīti. Arsts veiks mutes dobuma apskati un laicīgi sāks ārstēt kariesu un citas zobu saslimšanas.

Higiēnista apmeklējums 

Mājas apstākļos veikt pilnīgu zobu higiēnu nav iespējams. Vienalga paliek nelielas zobu spraugas, kurām cilvēks tīri fiziski nevar piekļūt klāt. Turklāt arī ikdienā, lietojot uzturā dažādus krāsojošus pārtikas produktus, vīnu, kafiju, tēju un smēķējot, zobi maina savu krāsu. Laika gaitā tie nozaudē savu dabisko baltumu un paliek dzeltenīgi. Visas šīs problēmas palīdzēs atrisināt ārsts higiēnists – tas ne tikai noņem lieko nepamanīti zobu aplikumu un zobakmeni, bet arī atgriezīs zobiem to nokrāsu.

Jāatrisina sakodiena problēmas 

Daudzi cilvēki dzīvo un nenojauš, ka tiem ir nepareiz sakodiens. Daži nemaz nepamana, ka to zobi ir šķībi vai aug nepareizi. Taču no malas to nereti var redzēt. Šo problēmu palīdzēs atrisināt ortodonts. Ārsts ieteiks zobu taisnošanas pasākumus, un jūsu dabīgais smaids izskatīsies maksimāli veselīgi un sakopti.

post

Latvija uz politiskās skatuvs 2. daļa

Neskatoties uz dažādajiem ieguvumiem un pozitīvajām lietām, visam ir divas puses, tātad arī negatīvā. Tomēr, redzot daudzveidīgos pozitīvos faktorus, cilvēki reti aizdomājas par to, vai patiesībā dalībai šajās organizācijās var būt arī negatīvā puse un vai tā viņus ietekmē. Aptuveni tikai 22% – 35% no visiem Latvijas iedzīvotājiem 2014. gadā uzskatīja, ka, piemēram no iestāšanās Eiropas Savienība ir nākuši tikai zaudējumi. Ņemot vērā, ka tas bija tieši gads, kad Latvija pārgāja uz eirozonu, lielākā daļa uzskatīja, ka lata zaudēšana bija nozīmīgākais zaudējums. Tāpat arī tiek novērtēta milzīgā konkurence ražošanas tirgū, cilvēku emigrācija un imigrācija, dzīves līmeņa pazemināšanās un inflācija, kā arī valsts identitātes un autentiskuma zaudēšana.

Zināms fakts ir tas, ka Latvija ir bijusī Padomju Savienības valsts, kurā vecāka gada gājuma cilvēki varētu skaitīties kā īpatsvars – tādējādi ir palikusi arī “vecā Padomju domāšana”. Tas vienkārši nozīmē to, ka gados vecākie pilsoņi ir pieraduši pie kaut kādām vērtībām, sistēmām un sabiedrībā pieņemtajām lietām. Mūsdienās, kad jaunieši tiecas izzināt pasauli, iepazīt nezināmo un attīstīt, un padarīt atbilstošu mūsdienām Latviju, pārējiem to varētu būt grūti pieņemt. Jaunieši caur dažādām starptautiskām programmām izglītojas un grib izglītot arī pārējos. Spilgtākais piemērs būt viendzimuma laulības, kamēr citi uzskata, ka tas ir nepareizi un Dievs nav radījis pasauli tādēļ, tikmēr jaunās paaudzes pamet savu dzimteni, lai dotos uz vietām, kur jūtas droši un neapspiesti.

Apkopojot informāciju, es uzskatu, ka Latvijai noteikti ir vērtīgāki ieguvumi nekā zaudējumi, esot starptautiskās politikas dalībniecei. Starptautisko organizāciju pieaugošā ietekme atstāj ļoti lielu iespaidu uz dalībvalstu ekonomikām, kultūras attīstību, vispārējo valsts attīstību un skatījumu uz nākotni. Savstarpēji sniegtais atbalsts nepieciešamajos brīžos ir ļoti nozīmīgs, it īpaši tagad, kad pasauli ir skārusi COVID-19 pandēmija reizē attīstoties ar ekonomisko krīzi. Dažādas organizācijas meklē labākos situācijas risinājumus, veidus kā palīdzēt tiem, kam nepieciešams un veidus, kā apturēt slimības izplatīšanos. Arī šobrīd Latvija ir saņēmusi palīdzību ar medicīniskajiem piederumiem, un arī ir ārsti, kas ir braukuši uz citām valstīm palīdzēt slimajiem cilvēkiem.

post

Latvija uz politiskās skatuves

Mūsdienās gandrīz katra pasaules valsts ir iesaistīta kaut kādā starptautiskā organizācijā. Latvija savu ceļu ar starptautiskajām organizācijām pirmo reizi sāka 1991. gadā, pēc savas neatkarības atgūšanas. Integrējoties pasaulē, sekas tam var būt dažādas. Kādai valstij šī sadarbība var nozīmēt lielus ieguvumus, piemēram, atbalstu, aizsardzību, finansējumu, sadarbību, tomēr citai tas var būt arī zaudējums – var rasties lielāki izdevumi, saplūst kopā pasaules tirgus līdz ar ko rodas milzīga konkurence, identitātes zaudēšana, brīvā emigrācija. Tomēr, vai situācija Latvijā, iesaistoties kādā no pasaules organizācijām, ir uzlabojusies vai tomēr radījusi arī kādas negatīvas sekas, kas nemanāmi ietekmē cilvēku parasto ikdienu?

Skatoties uz dažādajām organizācijām, kurās iesaistās Latvijas Ārlietu ministrija, var tikai minēt, kādēļ un ar ko saistīta ir šī apvienība, un vai tiešām Latvija kaut ko no šīs sadarbības iegūst. Izvērtējot pozitīvo pusi, integrējoties ar starptautisko politiku, varētu uzskaitīt daudz dažādas lietas. Lielākais ieguvums uzskaitījumā būtu starptautiskais miers un drošība, un citas šajā sfērā saistošas palīdzības lietas, ko nodrošina vairāk kā viena organizācija – ANO, EDSO, NATO, OSCE un citas. Protams, ir arī citi pozitīvie aspekti un ieguvumi, Latvijai esot kā dalībvalstij, proti, finansiāls atbalsts dažādiem projektiem, palielināts preču piedāvājums tirgū un plašāks tirgus, noteiktas normas un kvalitātes prasības, iespēja brīvi ceļot, programmas skolēniem, kas ļauj studēt un iepazīt citas valstis un kultūras.

Latvija jau kopš neatkarības atgūšanas izmantoja starptautiskās organizācijas veidu, kā veicināt savu interešu panākšanu, pretī sniedzot atbalstu starptautisko tiesību normu īstenošanu pasaulē. Atskatoties uz vēstures aspektiem, Latvija nodibināja kontaktus ar ārvalstīm jau iepriekš, atbalstot viņu lēmumus. Rezultātā vairāk valstis arī nobalsoja par Latviju kā neatkarīgu valsti. Vēlāk arī iesaiste dažādajās organizācijās sekmējās ar palīdzību cauri krīzei, precīzāku skatījumu uz cilvēktiesībām, veselības aprūpi, preču kvalitātes kontroli. Katra no organizācijām attīstās un meklē efektīvus veidus, kā sekmēt gan valstu atsevišķās intereses, gan kolektīvās, kas nozīmē arī to, ka turpmākie projekti ir domāti, lai palīdzētu visām dalībvalstīm.

post

Salīdzinam Hēraklu un Kurbadu

Hērakls bija dievu valdnieka Zeva un mirstīgās sievietes Alkmēnes dēls, savukārt, Kurbads – ķēves bērns, kuram nav tēva, jo viņš radās no tā, ka viņa māte ķēve apēda kādu īpašu zivi.

Hērakls un Kurbads abi cīnās ar stilistiski haotiskiem dabas spēkiem , kuri grib izjaukt iedibināto lietu kārtību. Piemēram, Kurbads uzveica milzi ar trijām galvām, pieveica arī milzi ar sešām galvām, kā arī, ar mātes palīdzību uzveica milzi ar deviņām galvām. Kurbada spēks ir liels , tieši tāpat kā Hēraklam, jo arī Hērakls cīnījās ar kādu kam bija deviņas galvas, tik atšķirība tāda , k tas nebija milzis, bet bija gan liela čūska. Čūskas pieveikšanai bija nepieciešama arī palīdzība kā Kurbadam, tik Hēraklam nepalīdzēja māte, bet gan brāļa dēls Iolājs. Secinu , ka abu kultūrvaroņu spēks tomēr nav bezgalīgs, jo kādreiz arī ir nepieciešama palīdzība pretinieka uzveikšanai un interesanti, ka palīdzība abiem kultūrvaroņiem ir vajadzīga ir tieši tad , kad pretinieks ir ar deviņām galvām. Abi varoņi ir spēcīgi un vareni, bet viņu spēkiem ir arī savas robežas, manuprāt, viņu abu spēki ir vienlīdzīgi. Eposā Kurbads minēts , kā Kurbads no pirmās olas rada dimanta pili , no otrās olas – sudraba pili un no trešās zelta pili un par Hērakla līdzīgiem veikumiem tekstā nekas netika minēts. Lai gan abi kultūrvaroņi bija apbrīnojami par viņu spēku un drosmi, bet par to, ka kāds vēlētos iemācīties viņu drosmi nekas minēts tekstos nebija. Hērakls un Kurbads nevienu nemācīja, nemācīja ne nodarbošanos, ne amatus. Hērakls neieviesa noteiktu kārtību sabiedrībā, noteikumos, rituālos un svētkos, ir tikai teikts, ka Hērakls par saviem varoņdarbiem un ciešanām atalgots, dzīvoja mūžīgi Olimpa kalnā. Eposs par Kurbadu noslēdzas ar to , ka Kurbads nāvīgās žults nonāvēts , krīt uz savu vāli un mirst.

Secinu , ka atšķirībā no Kurbada, Hērakls dzīvo mūžīgi Olimpa kalnā. Vispārēji abi kultūrvaroņi ir ļoti līdzīgi tēli, kuri veiksmīgi realizē savus cildenos mērķus, atšķiras tikai dažas iepriekš minētas nianses. Tāpat kā Hērakls, Kurbads neieviesa noteiktu kārtību noteikumos, sabiedrībā, rituālos un svētkos, abi kultūrvaroņi ir vienkārši apbrīnojami tikai ar savu spēka veikumu, jo tas paveicis ir ļoti daudz.

post

Personāži Alberta Bela novelē “Būris”

Valdis Strūga – trīsdesmit vienu gadu vecs Rīgas iedzīvotājs, kurš strādā milicijas kriminālizmeklēšanas daļā. Precēts, ir dēls, saslimis ar podagru – visparastākais cilvēks. Pavadot savā ofisā kārtējo dienu, pie Valda atnāca Edīte Bērza ziņot par sava vīra – Edmunda Bērza – pazušanu.

Edmunds Bērzs – trīsdesmit piecu gadu vecs arhitekts, kas bija aizbraucis uz laukiem pie saviem vecākiem uz brīvdienām, solīdamies atgriezties naktī uz pirmdienu. Taču aizkavējās, kas nebija raksturīgi Edmundam. Pēc pāris dienām Edīte aizbrauca pie Edmunda vecākiem, bet uzzināja tikai to, ka vīrs patiešām izbrauca svētdienas vakarā no laukiem. Sāka klīst baumas, ka Edmunds varēja «aizskriet» ar citu sievieti, jo cita skaidrojuma vienkārši nebija. Taču Edīte tam neticēja un vērsās pie Strūgas. Izmeklētājs saņēma detalizētu Bērza aprakstu un uzzināja, ka viņš pazuda kopā ar savu mašīnu – Moskviču 412.

Valdis nolēma doties pie Edmunda vecākiem, taču neko daudz par viņa tagadējo dzīvi neuzzināja, tāpēc vērsās pie kaimiņiem. Kaimiņmeitene Mare pastāstīja, ka brīvdienās mēdz sarunāties ar Edmundu un tas galīgi nepatīk viņas līgavainim – Kārlim Dindānam no Valsts drošības komitejas. Braucot atpakaļ uz pilsētu, Strūga uzmanīgi pētīja ceļu, jo apdomāja tādu versiju, ka Bērzu noslepkavoja ar nolūku nozagt mašīnu. Valdis saskatīja īpašu nepieciešamību atrast Edmundu, jo viņi abi bija diezgan līdzīgi cilvēki ar līdzīgiem uzskatiem.

Izmeklētājs neticēja, ka Bērza pazušanā ir vainīga kāda sieviete. Viņš ar daudziem runāja – ar Edmunda priekšnieku Antlāvu, veco draudzeni Irisu, Edītes māti – un visos stāstos viņš dzirdēja par cilvēku, kurš ir ļoti līdzīgs pašam Valdim.

Vienā dienā Lādogas ezerā bija atrasta nogrimusi motorlaiva, kurā bija daudz auto detaļu – tostarp arī Edmunda Moskviča motors. Izdevās atrast faktus par noziedzniekiem – tā bija zagļu banda, kuras loceklis paziņoja policijai par bāzes atrašanas vietu. Lietā jau figurēja bandas vadoņa foto. Tas bija Mares līgavainis.

Kārlis Dindāns – trīsdesmit divu gadu vecs vīrs. Agrāk bija strādājis taksometru parkā par šoferi, bet bija spiests atstāt darbu savu baiļu dēļ – viņš ļoti baidījās no citiem cilvēkiem, kurus vajadzēja vadāt; pēc tam strādāja par automehāniķi, bet viņam apnika. Viņš saprata, ka ņems to, ko viņš pats gribēs; dzīvos grezni un pārticīgi, un kļuva par zagļu bandas vadoni. Milicija izsekoja Kārli, taču viņam izdevās aizbēgt. Dažas dienas viņš nodzīvoja mežā, kādā pamestā mājā. Viņš bija dziļi savās domās. Vienu dienu Kārlis uzzināja par Maru un Edmundu un uzreiz kļuva tik nikns un dusmīgs, jo Mare viņam patiešām ļoti patika un Dindāns plānoja viņu precēt. Kārlim ne īpaši patika, ka līdz šim viņš izrīkojas tikai ar cilvēku mantu, bet tagad arī ar cilvēka dzīvi. Miliči tomēr Dindānu atrada un specoperācijas laikā smagi to ievainoja.

post

Kā saglabāt veselību un spēku

Lai rītos ātri iegūtu mundrumu un trenētu imūnsistēmu, jāizmanto auksa duša. Kontrastdušas tiek uzskatītas par dziedniecisku līdzekli. Procedūru sāk ar siltu ūdens strūklu, tad pārslēdz uz aukstu un atkārto trīs reizes.

Ja vēlas darīt vēl kaut ko savas ādas labā, jāatvēl laika masāžai ar suku no galvas līdz kājām. Masāža sevišķi labi iedarbojas rītos pirms dušas. No ādas tiek atdalītas mirušās šūnas, uzlabojas ādas apasiņošana, āda kļūst veselīgi sārta un maiga. Nagi un mati ir īsteni tās pašas ādas veidojumi. Ikdienas higiēnā ļoti nozīmīga ir roku tīrība. Rokas ir jāmazgā pēc iespējas biežāk. Jo sevišķi pirms ēšanas. Jo tīrākas ir rokas, jo mazāka ir iespēja saslimt ar dažādām slimībām. Ja ādai pietiek ar mazgāšanos vien, nagi un mati ir arī jāapgriež.

Galvas mati silda un darbojas kā gaisa kondicionētājs un sargā mūs no saules stariem. Matu folikulas savāc indīgās vielas, kas cirkulē organismā un novirza tās uz matiem. Matus nogriež un indes ir prom. Ja mati ir veseli, tos var mazgāt katru dienu, bet jāizvēlas tieši taviem matiem piemērots šampūns. Ļoti svarīgi ir saudzīgi apieties ar matiem pēc mazgāšanas. Matu ķemmēšanai jāizmanto ķemme ar retiem zariem, nelietojot sukas.

Skaisti un taisni zobi tiek uzlūkoti arī par seksa simbolu un veselības rādītāju. Tie ir ne tikai dabas dota dāvana, bet arī konsekventas kopšanas un modernās zobārstniecības nopelns. Mazs atgādinājums: kariesu izraisa baktērijas, kas mitinās mutes dobumā un barojas ar ēdienu atlikumiem. Visvairāk tām patīk cukurs. Dažu minūšu laikā veidojas skābe, kas atņem zobam vērtīgās minerālvielas un sāk to bojāt. Tādēļ tieši pēc saldumu ēšanas ir tik svarīgi košļāt pretkariesa gumiju vai izmazgāt zobus. Ja zobi netiek pietiekami labi tīrīti, baktērijas veido arī zobu aplikumu, kas ar laiku kļūst arvien cietāks un pārvēršas zobakmenī. Zobi ir jātīra trīs reizes dienā un, protams, arī pēc saldumu ēšanas. Kabatā vienmēr vajadzētu būt zobus tīrošai košļājamai gumijai. Zobu kopšana sākas ar pareizas zobu birstītes izvēli. Tai jābūt ar mazu galviņu un iespējami līdzenai. Pēc astoņām nedēļām birstīte ir jāizmet. Zobu pastas sastāvā noteikti jābūt fluoram, kas stiprina zobus. Putojošās zobu pastas tīrīšanas laikā iekļūst vissīkākajās spraudziņās. Pēc tīrīšanas muti nedaudz izskalo, lai sargājošās vielas var ilgāk iedarboties. Papildu aizsardzību dod fluoru saturošās želejas, kuras uzklāj zobiem divas reizes nedēļā. Ieteicams muti skalot ar pretaplikuma līdzekļiem. Tomēr ja viss iepriekš minētais nenes vēlamo rezultātu, tad aicinam vērsties pie zobārsta Rīgā, galvaspilsētā, kur meklējama vislabākā šāda tipa aprūpe.